Skip to content Skip to footer

Emirali Köyü Tarihi

Emirali Köyü

Tarihi

Burada verilen tarih bilgisi köyümüz sakinlerinden İngilizce ve bilişim teknolojileri öğretmeni Onur Kalafat tarafından, kulaktan dolma, biraz araştırma ve sorgulama ile oluşturulmuştur. Bilimsel bilgi yada bilimsel araştırma ile oluşturulmuş değildir.

Kulaktan kulağa anlatılan bilgilerden yola çıkarak köyümüzde ortaya çıkan bir takım tarihi eserlerden bahsedelim. Köyümüzde vakti zamanında arkeolojinin çok gelişmediği zamanlarda halk tarafından Hulu tepesi denilen ve harika bir manzarası olan yerde amatörce kazılar yapılmıştır. Orada halen kazı çukurları bulunmaktadır. Bize anlatılan bölgemiz Türk yurdu olduktan sonra, köyümüz bölgesinde yaşayan yerli halkın bu bölgeyi terkederken değerli eşyalarını gömdükleri söylenir. Bunu ise bir zaman gelip tekrar sahip olabilecekleri ümidi ile yaptıkları söylenir.

1900 lü yıllardan bizlere anlatılan hikayelerden en ilginçleri şunlardır. Halkın şu anda iş bulmakta zorlandığı maden ocaklarına, o zamanlar askeri güç ve kanun ile çalışmak istemeyenler zorla götürülmüştür. Bunun bir nedeninin Cumhuriyetin ilk yıllarında sigorta olmaması ve halkın maden ocağında çalışmayı zor olarak düşündüğünden kaynaklanmıştır.

1950 li yıllar ve devamında köyümüzün bağlı olduğu ilçe KDZ Ereğli’de Erdemir Demir ve Çelik Fabrikası kurulmuştur. Artık halk sigortalı çalışma hakkınada sahip olmuştur. İnsanlar hem köylü ve hem şehirli olmaya başlamışlardır. Köyde reçberlik hizmetlerini sürdürürken, şehirde (KDZ Ereğli) ise sanayide çalışma ve çocuklarına eğitim imkanı sağlama  olacağına kavuşmuştur. 

Köyümüzde ben tam zamanını bilmesemde 1970 li yıllardan sonra olsa gerek bir ilkokul açılmıştır. Şu anda bu okul kapalı olmakla beraber yakın bir köyde daha iyi olanaklara sahip bir okulda eğitim ve öğretim taşımalı eğitim ile sağlanmaktadır. Köyümüz bir zamanlar A. (Alaplı) Sofular köyüne bağlı olmak ile beraber 1990 lı yıllardan sonra Emirali Köyü olarak ayrılmış ve merkez mahallesi Terzi Mahallesidir. Köyümüzde zamanla bir köy konağı ile sağlık ocağı binası yapımı sağlanmıştır. Ulaşım imkanları gelişmiştir..