Köyümüzün İlginç ve Güzel Özellikleri

Uncategorized
Köyümüzün İlginç ve Güzel Özellikleri

Merhaba değerli blog okurlarımız. Köyümüzün İlginç ve Güzel Özellikleri yazımızda amacımız sizlere köyümüzün mahallerinden birisi dahil olmak üzere, (Danışmantlı köyü), çevre köylerin nasıl tarihsel ve has isimleri olduğunu anlatmatır.

Köyümüze yakın köylerden birisi olan ve şu an resmi adı “Çiğdeml köyünün” asıl adı halk arasında “Alakese” Gerçekte ise “Ala klisedir” . Buda köyümüze yakın olan Çiğdemli Köyünün çok eski bir tarihine ışık tutabilecek bir isimdir.

Yine köyümüze yakın olan köylerin isimlerini sayarsak, Artuklar, Frenkler tarihi beylikleri ve devletleri akla getiriyorlar. Bu köylerimizde yapılması gerekli olan arkeolojik çalışmalarda köylerimizin gerçek değeri başkaları tarafından bilinmeden biz öğrenmiş olacağız. Bunu duyarlı Türk bilim adamlarından dilemekteyiz.

Öyle ki sanırsam hiçbir Avrupa ülkesinde halk kendi arasında define avcılığı yapmazken, kulaktan kulağa dolaşan efsanelerde bulunan küpler, tarihi heykeller vs. Devletimizin bu değer ve köyümüzün tarihine sahip çıkmasını dilemekteyiz.

Öyle ki bu vatanı yurt edinen atalarımız bunu o kadar kolay yapmadı.

Sonra köyümüzün yerleşim yeri özelliklerinden dolayı Cuma diye halk arasında bilinen yer ile birlikte, Zonguldak çevresinde bir dolu Cuma yeri bulunmaktadır. Bunun sebebi suyun bol ve her yerde bulunabilmesinden dolayı dağınık yerleşmeden vardır ve bu nedenle  Cuma namazları toplu bir yerde kılınmasının gerekli olmasıdır.

Ormanlı Cuma bu yerlerden bir tanesidir. Diğer Cuma yerleri

Beycuma

Çaycuma

Armutlu Cuma

diye sayılabilir.

Köyümüzün İlginç ve Güzel Özellikleri yazımızı geliştirilmek üzere burada bırakıyoruz değerli blog okurlarımız. Tekrardan görüşmek üzere.

Emirali Köyü

Köyümüzden Efsaneler

Emirali Köyünün Sevgi Dolu İnsanları

Comments(4)

 1. REPLY
  comment comyonet says

  Güzel anadolumun eşsiz güzelliklerinden sadece bir tanesi yeşille iç içe yeşil karadenizin doğa harikası köyünüzü bir daha ziyaret etmek isterim böyle güzel bir site hazırladıgınız için teşekkür ederim
  http://www.comyonet.net

  • REPLY
   comment MARS says

   Eyvallah abim. Her zaman yeriniz hazır. İsterseniz almaya gelirim 🙂

 2. REPLY
  comment Muhammet ER says

  hey gidi köyler hey kimler geldi gitti kimler Okuyan nesil çogaldıkca köyler insizledi. herkes gurbette artık tatil ve iş izinlerinde geliniyor köylere

  • REPLY
   comment MARS says

   Haklısınız. Cumhuriyet yıllarında zannedersem köylerimizin bu asil duran güzellikleri yüzünden olsa gerek “Köy Enstitüleri” kurulmuş ve bildiğim kadarı ile sadece öğretmen yetiştiriyorlarmış. Günümüzün şartları gerçekten öyle. Köylerimize öncelik verilmeli ve baştan sayarsak doktor/sağlık hizmeti en üst seviye sağlanmalı, ulaşımları en üst seviye olmalı. Örneğin ben bu yazıyı yazarken dahi köyümde değilim. Bunun nedeni köyde internetin çok yavaş olması. BU ve benzeri sebeplerden sıyrılıp köylerimizde doğal milletimizin saf ekmeğini, saf domatesi yemek en hoş güzellik olsa gerek.

Post a comment