GEÇİM KAYNAKLARI VE EĞİTİM

Geçim kaynakları ve eğitim
EMİRALİ KÖYÜ KDZ EREĞLİ

OKURYAZARLIK

Köyümüzde yaşayan 1. ve 2.  nesil dediğimiz bireylerin neredeyse hepsi okuryazardır. (1930’lu 1940’lı ve 1950’li yıllar) 2. nesil insanlarımızda üniversite eğitimi almış ve hizmet sekteründe çalışanlar bir hayli fazladır. (60,70,80,90’lı yıllar) 4. Nesil (2000’li yıllar kuşağı) kuşağında ekonomik imkanlar paralel olarak eğitim seviyesi pozitif yönde ilerlemektedir.

 

HİZMET SEKTÖRÜ VE EĞİTİM

Köyümüz insanı eğitim alan herkese değer veren ve bir dolu eğitimli insan çıkarmış bir topluluktur. Köyümüzde yaşayan herkes eğitim imkanına sahiptir. Bunda sosyal ve ekonomik koşullarda rol oynamaktadır.  Köyümüz kökenli bir hayli öğretmen, öğretim görevlisi, memur ilk akla gelenler olarak bulunmaktadır.

TARIM

Köyümüzde hemen hemen herkesin fındık tarlası vardır ve fındıkçılık hayli yapılmaktadır. Dünya fındık üretimin yarısından daha fazlasını üreten ülkemizde, köyümüz insanı büyük bir rol üstlenmiştir. Fındık üretimi ve bakımı yıl boyu devam ettirilir.

Bunu  yanında az miktarda mısır üretimide endüstriyel tarım adına yapılmaktadır.

Hemen hemen herkes kendi meyve ve sebzesini üretir.

Köyümüzün genelinde bulunan şahsi ve ortak ekmek fırınlarında, herkes kendi ekmeğini ürettiği mısır unu ile yapabilmektedir.

 

HAYVANCILIK

Köyümüzde büyükbaş hayvancılık daha yaygındır. Devlet hibelerine başvurup sadece bu işe yönelenlerde vardır. Geçimini bu yolla sağlarlar. Küçük baş hayvancılık görebildiğimiz kadarıyla çok yaygın değildir. Kanatlı hayvancılık çok yaygındır. Kendi gözümde herkes et, süt ve yumurta vs. ihtiyacının yarısını kendi organik yöntemleriyle üretir ve tüketir.

MADEN

İlimiz Zonguldak bünyesinde bulunan TTK (Türkiye Taş Kömürü Kurumu) bünyesinde çalışan bir hayli insan vardır. Bunların %80, %85 ‘lik kesimi maden ocağı pasosuyla işlerine gider ve gelirler. Bu işçilerin çalışma şartlarına bağlı olarak erken emeklilik vs. bir sürü imkanları vardır.

DEMİR ÇELİK

İlçemiz KDZ Ereğli de bulunan Demir-Çelik fabrikası ülkemiz ve özellikle Dünya demir Çelik üretiminde büyük bir öneme sahiptir. Fabrika genelinde ortalama 7000 işçi olduğunu bilmekteyim. Maden ocağı çalışanlarına benzer olarak paso kullanan veya merkeze yerleşen insan oranı bir hayli fazladır. Fabrikanın çalışma koşullarına bağlı olarak şehirleşen insanlarımız arasında fabrikada çalışanlar bir hayli fazladır.

GÖÇMENLİK

Köyümüzde bir hayli Almanya vs. Avrupa ülkesine göçmen olarak giden ve oradan hayatını kazanan insanda bulunmaktadır.

SERBEST ÇALIŞMA HAYATI

Kendi bildiği işleri yapan ve kendi sigortasını ödeyen (marangoz, tesisatçı vs.) meslek gruplarıda bulunmaktadır.

SEZONLUK İŞÇİLİK

Köyümüz genelinde iyileşen ekonomik şartlara bağlı olarak sezonluk işçilik neredeyse son bulmuştur. Eskiden sezonluk fındık işçiliği yapılmaktaydı.

İŞSİZLİK

Nadir bir oranda işsizlikte mevcuttur.

 

 

 

Post a comment